روانشناسی کودک و نوجوان
خوش آمدید
تماس 0037281933803
09031003345 ما را دنبال کنید
بالا

روانشناسی کودک و نوجوان

$650
دسته‌بندی‌ها:

درباره این دوره

دوره روانشناسی کودک و نوجوان

دوره آموزشی روانشناسی کودک ، یکی از پرکاربرد ترین دوره های آموزشی روانشناسی میباشد و طرفداران زیادی در بین خانواده ها ، مدارس و موسسات مرتبط با کودک دارد و کمک شایانی به حل مسایل روانشناسی کودکان دبستانی ، پیش دبستانی و نونهالان می کند . این دوره به صورت بسته های آموزشی آنلاین ، در کالج ایران جورجیا ارایه میشود .
دوره روانشناسی کودک کاملا فشرده و جامع میباشد که ضمن صرفه جویی در هزینه و زمان و اعطای گواهینامه معتبر ، دانش و اطلاعات کافی را در زمینه روانشناسی کودک در اختیار شما قرار میدهد .

روانشناسی کودک
درک فرزند ، یکی از مهمترین چیزهایی است که باید به عنوان والدین یاد بگیرید. هدایت و پرورش فرزندتان به هنگام رشد و بلوغ بسیار ضروری و مهم می باشد . شما به عنوان والدین ، باید در نظر داشته باشید که فرزند شما دارای ویژگی های شخصیتی منحصر به فردی است که در طول زندگی با وی باقی می ماند .

یکی از راه هایی که می توانید فرزندتان را درک کنید این است که او را هنگام خواب، خوردن یا بازی مشاهده کنید. ویژگی های خاصش را به یاد بسپارید و به نحوه ی انجام فعالیت های او دقت کنید و توانایی سازگاریش را با محیط اطراف و دوستان را محک بزنید ، دریابید کدام فعالیت ها را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد ؟ آیا تطابق او با تغییرات محیط دشوار است یا خیر ؟ و مدت زمان تطابق او با محیط چقدر است؟

پاسخ به این سوالات ، ویزگی های طبیعی یک کودک را نشان می دهد ، هرچند که ممکن است در این زمینه استثناهایی وجود داشته باشد .

تا آنجا که امکان دارد، زمان کافی برای صحبت با فرزندانتان اختصاص دهید تا زمینه درک بهتر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد توانایی و نقاط ضعفشان فراهم شود .
صحبتهای کودکان ، فرصت خوبی برای درک اندیشه و احساساتشان در اختیار شما قرار می دهد و همچنین مطالعه و درک مقاله های روانشناسی کودک در زمینه های مختلف ، اطلاعات و تکنیک های رفتاری خاصی را ارایه میدهد که در شناخت هرچه بیشتر کودکان به شما کمک میکند .

تعریف روانشناسی کودک

درک نیازهای اساسی و روانشناختی کودکان و تاثیر خانواده و اجتماع بر سازگاری اجتماعی ، عاطفی ، شناختی ، رفتاری و سلامتی کودکان را شامل می شود . دوره های آموزشی کالج ایران جورجیا ، ارایه دهنده کلیه تعاریف ، مقالات روانشناسی کودک ، کارکردها و تاثیراتشان بر رفتار کودکان می باشد .
اهداف روانشناسی کودک و نوجوان
اهمیت روانشناسی کودک از خود کودک نشات می گیرد . چرا که این دوران طلایی هر کودکی به شمار رفته و اهمیت شایانی در دوران زندگی آن دارد . شاید اگر نگاهی کوتاه به نوزاد انسان بیندازیم در مقایسه با سایر موجودات تازه متوجه اهمیت این دوران می شویم . نوزاد انسان در مقایسه با دیگر موجودات بسیار ناتوان بوده و زمان زیادی می برد تا بتواند قابلیت های خود را پرورش داده و بالفعل سازد . در واقع نوزاد انسان یک و سال و نیم در آغاز زندگیش در حال تکامل و رشد بوده و این زمان در مقایسه با نوزادان دیگر موجودات بسیار طولانی می باشد .
از سوی دیگر نوزاد انسان با کمترین تواناییها و قابلیتها به دنیا آمده و در اوایل زندگی به مراقبتهای بسیاری نیاز دارد . برای مثال نوزاد اسب هنگام به دنیا آمدن چگونه بعد از مدتی روی پای خود می ایستد و نوزاد انسان حتی نمی تواند گردن خود را راست نگه دارد . تمامی این مراقبتها در وهله ی اول توسط پدر و مادر انجام گرفته و ادامه ی آن در جامعه شکل می گیرد . اما این مراقبتها بدون داشتن آگاهی و روش های تربیتی فرزند بر پایه ی اصول روانشناسی امکان پذیر نبوده و زمان زیادی را شامل می شود .
روانشناسی کودک و نوجوان به عنوان زیر شاخه ی روانشناسی رشد شناخته شده و با هدف توجه به نیاز های کودک و بکارگیری شیوه های صحیح پرورشی و آموزشی تدوین شده است . البته موضوع روانشناسی کودک از دیر باز بسیار مورد توجه بوده است .

اصول روانشناسی کودک

کودکان باید با اعمال اصول تربیتی رشد کرده و بدانند چه کارهایی غیر قابل قبول و چه کارهایی پذیرفته اند . با اعمال این اصول بیان می شود که چه انتظاراتی از کودک داشته و محدوده ی آزادی عمل او چقدر است .
در زیر به طور خلاصه به ده اصول تربیتی اشاره می کنیم :
۱) تحسین و پاداش ، در میان اصول تربیتی یکی از مهمترین موارد آن ، تعریف ، تمجید و محبت و تحسین والدین می باشد . داشتن یک تابلوی کوچک درج ستاره به ازای هر کار خوب او یک پاداش مناسب و موثر می باشد .
۲) ثبات قدم و استمرار در آن ، وقتی مقرراتی را برای کودک خود به اجرا می گذارید هرگز نباید آنرا تغییر داده و همگی آنرا محترم شمارید . قانون وقتی قانون می شود که همه آنرا رعایت کرده و ارج نهند .
۳) برقراری نظم و روالی مشخص ، نظم و روال خاصی را در خانه دنبال کرده و به آن اصرار ورزید مثلا زمان خواب ، بیداری ، غذا خوردن و … را مشخص کرده و در مورد آن انعطاف به خرج ندهید به جز در موارد مسافرت یا بیماری .
۴) در تربیت اصولی ، فرزندان می بایست با تمامی حد و مرزها و خطوط قرمز آشنا باشند و پا را فراتر از آنها ننهند . محدوده ی انتظارات خود از فرزندتان را بیان کرده و محدوده ی آزادی عمل وی را تعیین کنید .
۵) نظم و اصول تربیتی ، حفظ حد و حدود و تعیین خط قرمزها فقط با رعایت نظم امکان پذیر می شود. قاطعیت در صحبت کردن یکی از راه های برقراری نظم در خانه است .
۶) هشدارها ، معمولا هشدار به کودک بر دو نوع نعریف شده است ، هشدار نوع اول که تعیین برنامه ی بعدی کودک می شود و هشدار نوع دوم گوشزد کردن رفتار نامناسب به فرزندتان می باشد .
۷) انتظارها ، بهتر است همیشه در صحبت هایتان برای کودک خود بیان کنید که چه رفتاری را پسندیده و چه انتظاری از او دارید . نکته ی اصلی انتظارات خود را به زبان ساده بیان کنید .
۸) بر اعصاب خود مسلط بوده و خونسرد باشید . نافرمانی کودکتان را با خشم و غضب پاسخ نگویید .
۹) ایجاد حس مسئولیت پذیری ، مسئولیت های کوچک به فرزندان واگذار کنید تا موفقیت هایی هرچند کوچک حاصل کنند . مسئولیتهایی مناسب با سن و قدرت کودک که در غیر اینصورت او را بازنده بار آورده و اعتماد به نفسش را می گیرید .
۱۰) آسودگی خیال و آرامش ، باید از طریق رفتار و گفتار به کودکتان یادآور شوید که برای شما مهم و دوست داشتنی است .

دوره ی آموزشی روانشناسی کودک و نوجوان

در راستای ارج نهادن به تربیت کودکان و پرورش نوجوانان و به منظور آشنایی کلیه ی علاقمندان با اصول زیربنایی تربیتی ، کالج ایران جورجیا اقدام به برگزاری دوره های آموزش روانشناسی کودک و نوجوان نموده است.
این مرکز ، دوره ی مذکور را در قالب بسته های پستی و به صورت آنلاین ارایه می دهد و بعد از اتمام دوره به کلیه ی فراگیران ضمن ارایه ی علم فرزند پروری ، مدرک ، گواهینامه ی روانشناسی کودک و نوجوان اعطا می شود.